Psychoterapia dorosłych

Psychoterapia dorosłych

Terapia dziecka jest szczególnie cenna i owocna, bo im wcześniej dziecko otrzyma adekwatną pomoc, tym szybciej i łatwiej pójdzie dalej w życie konstruktywnie, nie wlokąc za sobą pozornie załatwionych spraw, które, jeśli pozostaną zaniedbane, to po latach z pewnością powrócą. Często jednak na pracę nad własną osobowością przychodzi czas dopiero, gdy jesteśmy dorośli i te ‘demony przeszłości’ właśnie ujawniają swoją siłę. Zaczynamy wtedy doświadczać, że nie wszystko idzie tak, jak byśmy tego sobie życzyli. Najczęściej impulsem do podjęcia terapii są doświadczenia nieudanych związków, barier interpersonalnych i społecznych, trudności w podejmowaniu życiowych zadań czy problemy ze zdrowiem - szczególnie te, które mają swój komponent psychosomatyczny. Czasem nawet jest już wystawiona diagnoza: nerwica, depresja, zaburzenia lękowe, zaburzenie osobowości … i co dalej? Trzeba zacząć rozmawiać o swoim życiu i zacząć rozwiązywać węzłowe problemy.

Psychoterapia to praca nad złagodzeniem nieznośnych objawów ale przede wszystkim to proces ożywiania w sobie zdolności do życia swojego życia. To poszukiwanie tajemniczej pełni życia, która dla każdego oznacza coś innego. To poszukiwanie klucza do wyjścia z destrukcyjnych struktur psychicznych albo poszukiwanie tego czegoś, co mogłoby wypełnić tęsknotę. Za tymi ogólnymi określeniami zawsze stoją konkretne sprawy, które czekają na zajęcie się nimi, ale póki co pozostają ukryte w naszej nieświadomości i dają jedynie o sobie znać poprzez objawy.  

jacekmarszalek.pl

Jacek Marszałek,

psycholog, certyfikowany psychoterapeuta, praktykujący pracę terapeutyczną od 1995 roku. Należy do PTP (Polskiego Towarzystwa Psychologicznego), PTPJ (Polskiego Towarzystwa Psychoanalizy Jungowskiej), EAGT (European Association for Gestalt Therapy), IAAP (International Association for Analytical Psychology), ISST (International Society for Sandplay Therapy). W pracy terapeutycznej integruje psychologię analityczną C. G. Junga oraz koncepcje psychodynamiczne, egzystencjalne i humanistyczne.

tel. +48 603 590 455

Pomagam osobom dorosłym na progach ich dojrzewania. Z młodymi dorosłymi pracuję nad problemami związanymi z przekraczaniem progu autonomii. Osobom w tzw. połowie życia pomagam w dokonaniu bilansu i wprowadzeniu konstruktywnych zmian. Osobom dojrzałym pomagam w integrowaniu doświadczenia życia. Praca terapeutyczna na każdym etapie i w każdym momencie życia dotyka aktualizujących się doświadczeń z przeszłości, wynikających z niej struktur osobowości, żywego doświadczenia siebie w tu i teraz oraz świadomości swoich pragnień i tęsknot związanych z przyszłością. Dotyczy zarówno relacji z innymi jak i wewnętrznego doświadczania samego/samej siebie.